Vlastnosti konopných textílií

- Mar 15, 2019-

                                                                Konopné textílie Propertie s


Ako predné rastlinné vlákno, Pravé konope alebo Cannabis sativa slúžilo ľudstvu po tisíce rokov. Toto úctyhodné vlákno bolo vždy cenené pre svoju pevnosť a odolnosť. Materiály vyrobené z konope boli objavené v hroboch z 8.000 pred Kristom Kryštof Kolumbus sa plavil do Ameriky na lodiach vybavených konope. Konope sa značne pestovalo v koloniálnej Amerike mnohými farmármi vrátane George Washingtona a Thomasa Jeffersona. Betsy Ross šila prvú americkú vlajku z konope. V skutočnosti, jeho kombinácia robustnosť a pohodlie boli využité Levi Strauss ako ľahký kačica plátno pre prvý pár džínsy vyrobené v Kalifornii.


Po tisíce rokov sa konope tradične používalo ako priemyselné vlákno. Námorníci sa spoliehali na konopné šnúrky, aby pevne držali svoje lode a plachty, a hrubosť vlákna z konope užitočného na plátno, plachtu, vrecia, lano a papier.


Zatiaľ čo konopné vlákno bolo prvou voľbou pre priemysel, hrubosť vlákna obmedzila konope z odevov a väčšiny domácich použití. Konope treba zmäkčiť. Tradičné metódy na zmäkčovanie rastlinných vlákien používajú kyseliny na odstránenie lignínu, typu prírodného lepidla nachádzajúceho sa v mnohých rastlinných vláknach. Kým táto metóda na odstránenie lignínu fungovala dobre s bavlnou alebo ľanom, oslabila vlákna konope a zanechala ich príliš nestabilné na použitie. Konope preto zostalo ako priemyselná tkanina.


V polovici 80-tych rokov vyvinuli výskumníci enzymatický proces na úspešné odstránenie lignínu z konopného vlákna bez toho, aby to ohrozilo jeho silu. Po prvý raz v histórii by sa konopné vlákno zbavené podrážky mohlo zvlákňovať samostatne alebo s inými vláknami na výrobu textilu pre odevy. Tento technologický prielom katapultoval konope do popredia moderného textilného dizajnu a módy. Vzhľadom na prevahu konope voči iným vláknam sú výhody tohto prielomu obrovské.